wtorek, 19 lutego 2019

Biotyna i jej właściwości

Działanie biotyny

Na nasz stan zdrowia oraz wygląd działa wiele czynników. Brak niektórych z nich wyraźnie odbija się na stanie włosów skóry czy paznokci. Do takich środków należy też biotyna, czyli witamina B7.

Czym jest biotyna?

Biotyna znajduję się w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Wchodzi w skład witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która wykazuje dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej właściwościach znajduje się siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest magazynowana w wątrobie. Uczestniczy w procesach przemiany materii, bierze udział w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest potrzebna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta u dzieci, w sytuacjach zaburzeń trawiennych, podczas zażywania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Działanie biotyny

Biotyna jest witaminą potrzebną do właściwego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Dochodząc do komórek, zaopatruje je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są mocniejsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i znajdująca się w niej siarka wnika wprost do cebulki włosa, budując ją. Powstrzymuje też siwieniu włosów oraz ich wypatrywaniu.

Witamina B7 bierze udział w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspomaga pracę tarczycy oraz bierze udział w wytwarzaniu protrombiny, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Biotyna ma wpływ na właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień czucia bólu. Współpracuje ze składnikami odpowiedzialnymi za właściwe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie polepszając kondycję układu kostno-stawowego. Biotyna normuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest niezbędna u osób chorych na cukrzycę.

Niedobór biotyny

Niedomiar biotyny w organizmie manifestowany jest dużą ilość objawów, zauważalnych już gołym okiem. Przede wszystkim pogarsza się kondycja naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, najczęściej usłana wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na złamania, włosy wypadają i siwieją. Zauważymy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.
Ze strony układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, prezentujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.
Następuje podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zanik łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Skąd brać biotynę

Aby uniknąć negatywnych skutków niedoboru biotyny, można zażywać ją w postaci naturalnej lub w postaci suplementów. W naturze znajduje się w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród wyrobów roślinnych największą ilość biotyny zawierają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a oprócz tego orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy odpowiedniej dawki biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wówczas powinniśmy pomyśleć o suplementacji. Oprócz tego, gdy mamy problem z łysieniem, wtedy pomoże biotyna na włosy.

Opinie o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednak na efekty przyjdzie chwilę poczekać. Niektórzy zauważają poprawę już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Optymalnym czasem kuracji biotyną, ze względu na wolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz